Cerkniško jezero se nahaja v jugozahodnem delu Slovenije, v južnem območju Cerkniškega polja. Le-to je največje kraško polje v Sloveniji. Cerkniško jezero je del Notranjskega regijskega parka, ki ga odlikuje visoka stopnja ohranjenosti naravnih življenjskih prostorov, izjemna pestrost živih bitij, mnogi naravni spomeniki in razpoznavna kulturna krajina.
Cerkniško jezero je presihajoče jezero s površino okoli 25 km2 in največjo globino okoli 10 metrov. Ko je kraško polje poplavljeno, pa površina jezera lahko obsega tudi do okoli 40 km2. Jezero se najbolj napolni v spomladanskem času, ko se tali sneg in po jesenskem deževnem obdobju. Cerkniško jezero je bilo poznano že v antičnem obdobju, zaslovelo pa je predvsem zaradi J. V. Valvasorjevega podrobnega opisa in zapleteni razlagi presihanja v knjigi Slava Vojvodine Kranjske (1689). Jezero je pomembno zaradi gojenja rib od katerih je najbolj znana ščuka. Okolica jezera predstavlja gnezdišče številnih ptic, ki domujejo v obsežnih in težko dostopnih območjih trstičevja. Kot regijski park je Cerkniško jezero zavarovano od leta 2002, od leta 2004 pa je vključeno v ekološko omrežje Natura 2000. Leta 2006 pa je bilo jezero uvrščeno tudi med mednarodno pomembna mokrišča Ramsarske konvencije.
Čebelarska učna pot je speljana na otoku Goričica, ki se nahaja v sredini spreminjajočega se Cerkniškega jezera. Urejena pot se začne v Pretržju, med Otokom in Dolenjim jezerom, pri čebelnjaku, ki je v lasti Čebelarskega društva Cerknica. Čebelarska učna pot je dolga okoli 240 metrov in za njen ogled potrebujemo okoli eno uro in pol. Čebelarska pot je opremljena s poučnimi tablami, na katerih se informiramo o čebelji družini, hrani čebel, njihovih pridelkih, življenju čebel, boleznih, medovitih rastlinah, zgodovini čebelarstva in kaj vse mora poznati čebelarski začetnik. Na zaključku učne poti dobijo obiskovalci tudi naloge. V naravi se čebele proučujejo pred čebelnjakom, na izletni deski pred žrelom čebeljega panja ter v notranjosti na satovju. Opazujejo se lahko zunaj in v notranjosti bivališča. Obiskovalci lahko na Čebelarskem društvu Cerknica dobijo zloženko z naslovom Čebelarska učna pot na Cerkniškem jezeru. Društvo nudi tudi organizirano vodenje.
Fotografije
![Čebelarska učna pot - Čebelarska učna pot Čebelarska učna pot - Čebelarska učna pot]()
Čebelarska učna pot
![Čebelarska učna pot - Prihod po cesti s smeri Cerknice Čebelarska učna pot - Prihod po cesti s smeri Cerknice]()
Prihod po cesti s smeri Cerknice
![Čebelarska učna pot - Tabla Čebelarska učna pot Čebelarska učna pot - Tabla Čebelarska učna pot]()
Tabla Čebelarska učna pot
![Čebelarska učna pot - Majhen panj Čebelarska učna pot - Majhen panj]()
Majhen panj
![Čebelarska učna pot - Čebelarsko društvo Cerknica Čebelarska učna pot - Čebelarsko društvo Cerknica]()
Čebelarsko društvo Cerknica
![Čebelarska učna pot - Čebelarska učna pot na otoku Goričica ob Cerkniškem jezeru Čebelarska učna pot - Čebelarska učna pot na otoku Goričica ob Cerkniškem jezeru]()
Čebelarska učna pot na otoku Goričica ob Cerkniškem jezeru
![Čebelarska učna pot - Zgodovina čebelarstva Čebelarska učna pot - Zgodovina čebelarstva]()
Zgodovina čebelarstva
![Čebelarska učna pot - Vrste čebel Čebelarska učna pot - Vrste čebel]()
Vrste čebel
![Čebelarska učna pot - Čebelarska učna pot z informativnimi tablami Čebelarska učna pot - Čebelarska učna pot z informativnimi tablami]()
Čebelarska učna pot z informativnimi tablami
Podatki
Občina: CERKNICA (11491 prebivalcev)
Naselja v občini:
Cerknica (4061 prebivalcev), Rakek (2140), Begunje pri Cerknici (727), Unec (580), Grahovo (484),
Dolenja vas (471), Martinjak (290), Dolenje Jezero (238), Ivanje selo (210), Slivice (182), Žerovnica (180), Selšček (154), Lipsenj (125), Gorenje Jezero (122), Bločice (109), Zelše (100), Bezuljak (90), Goričice (88), Podskrajnik (88), Bloška Polica (84), Kožljek (69), Topol pri Begunjah (65), Dobec (62), Kremenca (59), Osredek (54), Hruškarje (47), Gorenje Otave (46), Sveti Vid (43), Podslivnica (33), Štrukljeva vas (32), Bečaje (32), Ravne (31), Ponikve (27), Otonica (26), Brezje (26), Dolenje Otave (26), Župeno (25), Otok (22), Cajnarje (20), Mahneti (17), Jeršiče (17), Slugovo (17), Laze pri Gorenjem Jezeru (16), Tavžlje (15), Lešnjake (15), Rakov Škocjan (14), Pikovnik (12), Krušče (11), Zala (11), Milava (10), Stražišče (10), Reparje (8), Hribljane (8), Beč (7), Pirmane (7), Kržišče (6), Zahrib (5), Rudolfovo (5), Čohovo (4), Koščake (3), Gora (2), Korošče (2), Kranjče (1), Ščurkovo (0), Zibovnik (0)