Grad Borl se nahaja na prepadnem skalnem pomolu nad reko Dravo v Halozah. Zaradi svoje lege ob ogrsko – hrvaški meji je imel že od vsega začetka pomemben strateški položaj. Pozidali so ga sredi 13. stoletja in prvotno je služil kot obmejna ogrska postojanka. Danes je zapuščeni in prazni grad Borl kulturni spomenik državnega pomena v lasti države. Občasno v njem potekajo različne kulturne prireditve, še posebej v poletnem času. Za ogled gradu je potrebno kontaktirati Turistično informativni center Haloze v Cirkulanah.
Grad Borl je imel številne lastnike in med njimi so bili plemiška rodbina Ptujskih gospodov, Herbersteini, Thurni, družina Sauer, Poniatowski in drugi. Tik pred drugo svetovno vojno je bil grad Borl v posesti zagrebške judovske rodbine Weiss. Med drugo svetovno vojno je bil spremenjen v zbirno taborišče za slovenske rodoljube, od koder so jih nemški okupatorji pošiljali v taborišča ali v izgnanstvo. Po končani vojni je grad Borl prešel v splošno ljudsko last in je bil nato nekaj časa zavetišče za vojne sirote. Kasneje so v njem odprli hotel Haloški biser in restavracijo, ki pa so ju zaradi težav po letu 1980 opustili.
Grad Borl ima večplastno stavbno zasnovo iz katere je razviden kontinuiran razvoj. Osnovo grajskega kompleksa predstavlja jedro iz 13. stoletja s stanovanjskim traktom in zgodnjegotskim obrambnim stolpom. Arkadni hodniki, stanovanjski trakti, prvo notranje dvorišče in obodna utrdbena arhitektura so bili večkrat prezidani, še posebej pa so jih temeljito predelali v prvi polovici 17. stoletja. Okoli leta 1674 so pozidali trakt ob zunanjem dvorišču in naredili baročno kapelo Sv. trojice, ki so ji dodali še stolpič z uro. Na dvorišču se nahaja cisterna izjemnih razsežnosti, druga pa je na robu manjšega dvorišča. Oprema in okras v notranjosti gradu sta se le delno ohranila. Med reprezentančne prostore spada viteška dvorana, v sosednji sobi pa je zanimiva stropna poslikava. V grajsko vežo so izpred vhoda prestavili kamniti baročni plastiki svetega Florijana in Herkula. Pod gradom Borl so vidni le ostanki nekdanjega grajskega vrta.