Vir: Javne informacije Slovenije, Geodetska uprava Republike Slovenije,
Državna pregledna karta merila 1 : 1.000.000, 1995
www.gu.gov.si Osrednjeslovensko območje je znano po mnogih naravnih in kulturnih znamenitostih, ki privabljajo številne tuje obiskovalce. Med kraji najbolj izstopa Ljubljana, živahno in sodobno glavno mesto Slovenije, ki je postala prestolnica leta 1991.
Simbol Ljubljane predstavlja Ljubljanski zmaj, ki je upodobljen na Zmajskem mostu in v mestnem grbu. Na mesto je skozi pestro zgodovino vplivalo več različnih kultur, saj se je nahajala v križišču romanskih, germanskih in slovanskih narodov z njihovimi šegami, navadami in jeziki.
Danes je Ljubljana kulturno, geografsko, ekonomsko, znanstveno, administrativno in politično središče Slovenije. V starem mestnem jedru so največje znamenitosti Ljubljanski grad, ki je daleč naokrog razpoznavna zgradba, Frančiškanska cerkev, Tromostovje, Mestna hiša, Robbov vodnjak, stolnica svetega Nikolaja in še mnogo drugega.
Osrednjeslovensko območje poleg Ljubljane zajema Brezovico in Borovnico z okolico, Dobrovo in Polhov Gradec z okolico, Domžale in Dol pri Ljubljani z okolico, Grosuplje z okolico, Ig in Škofljico z okolico, Ivančno Gorico z okolico, Kamnik z okolico, Litijo in Šmartno pri Litiji z okolico, Logatec z okolico, Lukovico in Moravče z okolico, Medvode z okolico, Mengeš in Trzin z okolico, Velike Lašče in Dobrepolje z okolico, Vodice in Komendo z okolico, Vrhniko z okolico ter Zasavje z okolico.
Na predelu Brezovice in Borovnice so največje zanimivosti Podpeško jezero, Preserje s cerkvijo sv. Ane, Rakiško jezero in soteska Pekel s Pekelskimi slapovi. Na predelu Domžal in Dola pri Ljubljani so največje zanimivosti Babja jama, Grad Krumperk in Železna jama. Na območju Grosuplja izstopajo grad Boštanj in Radensko polje.
Na predelu Iga in Škofljice so med naravnimi znamenitostmi Iški vintgar, Krim in ribniki v dolini Drage. Na območju Ivančne Gorice so slikoviti veličastni cistercijanski samostan Stična, izvir reke Krke – Krška jama in Višnja Gora. Na območju Kamnika so največje zanimivosti Velika Planina, Arboretum Volčji Potok, Terme Snovik, Cojzova koča na Kokrškem sedlu, Dom v Kamniški Bistrici in izvir Bistrice, mogočni gori Grintovec in Skuta ter soteska Predaselj.
Na območju Litije in Šmartnega izstopajo Šmartno pri Litiji in Vače, ki so znane kot eno najpomembnejših in najbogatejših najdišč prazgodovinske železnodobne kulture na Slovenskem. Na predelu Logatca sta znameniti Sekirica in rimska utrdba na Lanišču. Na območju Lukovice in Moravč so med zanimivostmi Trojane s slastnimi krofi, ribniki Moravče in grad Tuštanj.
Na predelu Medvod se nahajajo Zbiljsko jezero, Tošč ter Valburga, Kalvarija, Stari grad nad Smlednikom. Na območju Mengša in Trzina izstopa grad Jablje, ki je bil leta 1999 razglašen za kulturni spomenik državnega pomena. V njem imata svoj sedež ustanovi Ministrstvo za zunanje zadeve ter Center za evropsko prihodnost.
Na predelu Velikih Lašč in Dobrepolja sta zanimiva grad Turjak in Velike Lašče, kjer so v kulturnem domu na ogled spominske sobe, ki so posvečene Josipu Stritarju, Primožu Trubarju in Levstiku. Grad Turjak je bil nekdaj eden izmed najmogočnejših in najbolj znamenitih gradov na Kranjskem, ki si je slavo pridobil v bojih s Turki.
Na območju Vodic in Komende izstopajo Kriški bajer, Moste in Repnje. Na predelu Vrhnike so med zanimivosti samo mesto Vrhnika, Stari maln, ribniki pri stari opekarni, Planina nad Vrhniko, Močilnik – izvir Ljubljanice ter Bistra z gradom Bistra, kjer je danes sedež Tehniškega muzeja Slovenije. Na predelu Zasavja sta znamenita Zasavska Sveta Gora in Trboveljski dimnik.