V neposredni bližini Bovca se tik ob cesti v smeri proti mejnemu prehodu Predel in dolini Trente nahaja na manjšem hribu Ravelnik zanimiv muzej na prostem prve svetovne vojne. Ob cesti je manjše parkirišče, od koder nato vodi steza do informacijske table, kjer se prične urejena krožna pot po muzeju na prostem.
Na Bovškem so med prvo svetovno vojno potekali krvavi spopadi med italijanskimi napadalci in avstro - ogrskimi branilci. Avstroogrska obrambna črta je potekala preko Rombona (2208 m), se nato spustila v Bovško kotlino, jo prečkala in se potem na levem bregu Soče preko Humčiča (810 m) povzpela na Javoršček (1557 m).
Po napredovanju Italijanov in zasedbi Bovca v avgustu 1915 je avstro-ogrska vojska svojo prvo obrambno črto močneje utrdila na vzhodnem robu Bovške kotline, in sicer na pobočju vzpetin Stržišče (486 m) in Ravelnik (519 m). Vzpetini predstavljata naravno oviro, ki so jo avstro – ogrski vojaki z utrjenimi položaji, strelskimi jarki in kavernami spremenili v steber svoje obrambe, obenem pa varujeta in skrivata cestno križišče ter pričetek poti v dolino Soče in Koritnice.
Italijanska vojska je imela težjo nalogo, ker je morala svoje položaje braniti na odprti ravnini – zasedla je bovško polje in Bovec v smeri Čezsoče. Kljub srditim spopadom, ki so terjali velike žrtve, Italijani v Bovški kotlini pri načrtovanem napredovanju niso bili uspešni. Položaji obeh vojskujočih se strani so se na tem območju bojišča ustalili. V naslednjih dveh letih se niso veliko spreminjali, vse do avstro-ogrsko-nemškega preboja v mesecu oktobru leta 1917. Nemški inženirski bataljon je na dan preboja, konec oktobra 1917, z uporabo plina avstro-ogrski pehoti omogočil prehod skozi prvo italijansko obrambno črto.
V Muzeju na prostem Ravelnik so poleg povezovalnih in strelskih jarkov tudi bunkerji, kaverne, obnovljene barake in mitralješka gnezda. Na dokaj majhnem območju je veliko ostalin. Muzej si je možno ogledati kot voden izlet, ki vključuje vodnika v vojaški uniformi iz časa prve svetovne vojne in pitje čaja iz čisto pravih vojaških skodelic. Muzej na prostem Ravelnik je del Poti miru od Alp do Jadrana, ki povezuje dediščino soške fronte ter druge kulturne in naravne znamenitosti vzdolž nekdanje frontne črte.
Fotografije
Cesta Bovec - križišče Trenta/Log pod Mangartom
Manjše parkirišče ob cesti
Spominska plošča
Kratka pot do Muzeja na prostem Ravelnik
Informativna tabla - Društvo 1313
Ravelnik - Muzej na prostem
Informativna tabla - Muzej na prostem Ravelnik
Ravelnik
Oficirska kaverna
Znotraj kaverne
Stranski predori v kaverni
Prehodni jarek
Vojaška baraka
Baraka
Vhod v kaverno
Prehod skozi kaverno
Izhod iz kaverne
Strelska plošča
Stopnice
Pogled nazaj na muzej na prostem
Opazovalnica
Prehod v opazovalnici
Pogled iz opazovalnice
Zadetek granate
Utrdba s strelsko lino
Znotraj utrdbe
Prehodni jarek na hribu
Kaverna v zadnjem delu muzeja
Prihod do muzeja na prostem Ravelnik s smeri sotočja Soče in Koritnice