Sedanja prenovljena zgradba predstavlja kvaliteten primer plemiške rezidence, ki je kot središče posesti združevala upravno in stanovanjsko funkcijo ter ohranila stilno kontinuiteto zgradbe iz druge polovice 19. stoletja.
Coroninijev dvorec naj bi v drugi polovici 17. stoletja zgradila rodbina Coronini, o čemer priča sklepni kamen z grbom rodbine, ki je bil kasneje vzidan v zid na poti k vili Mafejšče. Rodbina naj bi okoli leta 1786 imela v Šempetru svojo nedeljsko hišo. Dvorec kot sedež Coroninijevega dela šempetrske zemljiške posesti je med letoma 1860 in 1864 dal sezidati Janez Krstnik Coronini. Stavba z dvema barchessama je kot celota po funkciji poslopij zgrajena v tradiciji beneško zasnovanega kompleksa podkvaste oblike, formalno pa posnema za 19. stoletje značilne avstrijske klasicistične dvorce. Središčno poslopje s svojim veličastno oblikovanim pročeljem izstopa iz celote in se na vrhu zaključuje z nastavkom, ki je povzet po vili Medici v kraju Poggio a Caiano. Med mnogimi objekti, ki so bila poškodovana v času prve svetovne vojne, je bil tudi Coroninijev dvorec. Od njega so se ohranili samo obodni zidovi središčnega poslopja in park. Načrte za obnovo objekta je družina Coronini zaupala arhitektu Maksu Fabianiju. Dvorec so obnavljali med leti 1927 in 1930. Fabianijeva povojna rekonstrukcija je upoštevala zunanje dimenzije prejšnjega dvorca, vendar je vnesla spremembe v oblikovanje zunanjosti. Reprezentančno zunanje stopnišče so nadomestili s teraso z balustradno ograjo. Le-ta se opira na toskanske zidane pilastre, ki nosijo petero potlačenih lokov. Poleg zunanjega videza dvorca je bila predelana tudi notranjostt celotnega kompleksa. Povečali so stavbne mase obeh barchess, obenem pa so prej ločeni barchessi po ideji arhitekta s prizidki z veznim traktom poveezali z osrednjim rezidenčnim objektom. Zaradi hude gospodarske krize in fašističnega političnega pritiska je bil Coroninijev dvorec leta 1930 prodan italijanskemu vojnemu letalstvu. Med letoma 2005 in 2009 so glavni del dvorca po načrtih arhitekta Andreja Leška prenovili v skladu s konservatorskimi smernicami.
Občina Šempeter-Vrtojba je v dvorcu uredila prostore za občinski svet, upravo občine in izvajanje javnih kulturnih vsebin. Med ostalim so v prostorih dvorca na ogled različne zanimive razstave, v prvem nadstropju pa je postavljena stalna razstava o plemiški rodbini Coronini.
Ali želite, da se vaša namestitev, gostilna, lokal, storitev ... predstavi na tem mestu po ceni 200€ za celo leto?
Prostor je samo za enega ponudnika!
Vaša predstavitev se bo pojavila na Šempeter pri Gorici - Coroninijev dvorec in tudi na vseh krajih/izletih, ki spadajo v okviru Šempeter, Vrtojba, Renče, Vogrsko, Miren, Kostanjevica z okolico in to samo za 200€ na leto.
Kaj vse dobite za to ceno:
1. Večjo prepoznavnost (Poročila o obisku)
2. Povečano možnost, da nekdo najame, kupi, rezervira vašo storitev/produkt
3. Možnost za višjo pozicijo v iskalnikih (Google) zaradi povezave na vašo spletno stran
info@kraji.eu
Pomembni na zemljevidu Slovenije
Fotografije
Coroninijev dvorec
Šempeter pri Gorici - Coroninijev dvorec
Coroninijev dvorec - Zahodni del
Coroninijev dvorec - Vzhodni del
Coroninijev dvorec - Vhod
Zanimiv dimnik
Coroninijev dvorec od zadaj
Osrednji del od zadaj
Coroninijev dvorec z vzhodne strani
Coroninijev dvorec - Dimniki