Polzela je večje naselje v istoimenski občini v Spodnji Savinjski dolini. Nahaja se ob že iz rimskega obdobja pomembnem cestnem križišča, ki povezuje poti iz zahodnih delov Celjske kotline v Šaleško dolino in Zgornjo Savinjsko dolino.
Ti predeli so bili že zgodaj poseljeni, saj je rimski vojskovodja, cesar in filozof, Mark Avrelij v obdobju bojev med Germani in Rimljani na območju sedanje Ločice ob Savinji zgradil obrambni tabor II. italske legije. Na vzpetini sredi Polzele stoji grad Komenda, ki se v pisnih virih prvič omenja leta 1170 pod imenom Hallenstein. V drugi polovici 13. stoletja je bil v lasti savinjskega župnika in dekana Hartwiga, leta 1323 pa malteškega viteškega reda, ki so ga imeli v lasti vse do leta 1780. Grad Komenda je kasneje menjal mnoge lastnike, vendar je hitro propadal. Med sakralnimi objekti določa središče Polzele cerkev sv. Marjete iz leta 1255. V osnovi je zgradba romanska z gotskim zvonikom. V 18. stoletju so ji prizidali še današnji prezbiterij, zakristijo in obe kapeli, dvignili zvonik za eno nadstropje ter ji dali baročni izgled. Šenek se nahaja na položni vzpetini na severnem obrobju Polzele. V pisnih virih se omenja leta 1288 in prvotno imel obliko stolpa. Bil je v lasti Celjskih grofov, ki so ga leta 1439 v celjsko-habsburški vojni sami porušili. Sedanji Šenek, ki je v osnovi podkvaste oblike, so verjetno zgradili v drugi polovici 15. stoletja. Sredi 18. stoletja je jedro glavnega trakta dobilo baročno podobo. Sedanjo podobo so Šeneku dali takratni lastniki Pongratzi sredi 19. stoletja. Poleg obeh novih traktov so pozidali tudi okrogel stolp in dvorec obdali s parkom, ki je bil poln eksotičnih dreves.
Kapela sv. Florijana je spomenik lokalnega pomena, ki stoji južno od dvorca Šenek. Baročna grajska kapela je bila zgrajena leta 1779. Ima pravokotno ladjo, pravokoten prezbiterij je na vogalih zaobljen. Fasadna členitev in poslikava kapele sta mlajši.