Naselje Šmarješke Toplice predstavljajo središče občine Šmarješke Toplice. Kraj je znan predvsem po priljubljenih Termah Šmarješke Toplice, ki skozi celo leto privabljajo številne domače in tuje goste. Nastanitve so na voljo v treh vrhunsko opremljenih hotelih.
Največje naravne znamenitosti na območju občine so termalna voda, indijski lotos v zdraviliškem parku, Zgornja Klevevška jama, Spodnja Klevevška jama, soteska potoka Radulja, Klevevška Toplica in močvirnata dolina Zdravci. Območje občine obdaja več vodotokov, na južnem delu je to reka Krka ter potok Zavetrščica in Toplica, na severnem predelu Laknica, v osrednjem območju pa si skozi sotesko utira svojo pot največji potok Radulja. Razvoj zdraviliškega turizma se je na podlagi termalne vode začel leta 1792, ko so izšli prvi zapisi o Jezerskih Toplicah, kot so v tistem času imenovali Šmarješke Toplice. Zdraviliški kompleks obdajajo mnoge sprehajalne poti. V kompleksu se nahaja tudi znameniti leseni bazen, ki je bil zgrajen nad vrelcem termalne vode. V parku Šmarješke Toplice uspeva okoli devetdeset različnih grmovnih in drevesnih vrst in prebiva več vrst ptic. Park se razprostira na okoli treh hektarjih. Botanična pot v parku vodi do jezerca, ki ga napaja izvir tople vode. V njem uspeva redka rastlina – rožnati indijski lotos, ki je simbol za duhovno rast človeka. V poletnem času je vodna gladina prekrita s povoščenimi listi, nad gladino pa se dviga okoli sto nežnih rožnatih cvetov. Danes so naravna nahajališča rdečega ali indijskega lotosa le še v določenih predelih Azije in Avstralije. Indijski lotos na prostem v Sloveniji naj ne bi preživel zime, zato je ta v Šmarjeških Toplicah še toliko večja zanimivost in posebnost.
Med posebnosti šmarješke okolice spadajo tudi urejene poti za nordijsko hojo, v športnem parku so tudi igrišča za nogomet, odbojko, košarko in tenis. S cerkvicami in zidanicami posejani dolenjski griči vabijo na kolesarske izlete in sproščene sprehode.