Solkan je manjše naselje, ki ima od leta 1988 status samostojnega naselja, prej je bilo pa mestni predel Nove Gorice. Kraj se nahaja na strateško in prometno pomembnem območju, kjer reka Soča zapusti gorsko sotesko med strmimi pobočji Sabotina in Skalnice ter steče po Goriški ravnini. Solkan spada med najstarejša naselja v Posočju, o čemer pričajo arheološke najdbe iz starejše kamene dobe, iz kovinskih dob, rimskih časov in zgodnjega srednjega veka. Kot grad ali grajsko naselje se v pisnih virih prvič omenja skupaj z Gorico v aprilu leta 1001. Ime kraja se je tekom zgodovine večkrat spreminjalo, vse do sedanjega Solkana.
Značilnosti in posebnosti Solkana so naslednje: stari in novi Solkanski most, Vila Bartolomei, pokopališče padlih iz prve svetovne vojne, župnijska cerkev sv. Štefana s starim jedrom kraja, cerkev na Sveti Gori, Muzejska zbirka fronte na Sveti Gori, ki je trenutno zaprta, poti, steze, jarki in kaverne na pobočju Skalnice in na Vodicah, hrib Sabotin, reka Soča – ribištvo, kajakaštvo, športno rekreacijska cona ob Soči in Vojni muzej Solkan – Soška fronta. Na začetku Mizarske ulice si lahko ogledamo obeležje, ki je posvečeno mizarjem. Mizarstvo v Solkanu ima skoraj 200 letno tradicijo in je svoj vrhunec doživelo v obdobju med obema vojnama. V tistem času je bil v skoraj vsaki hiši mizar.
Cestni betonski most so zgradili leta 1985 in ima najdaljši železobetonski lok v Sloveniji. Ta most je povezal do tega časa odrezana Brda z naselji na goriškem polju. Po mostu se lahko sprehodimo in uživamo v čudovitih razgledih na smaragdno reko Sočo, Solkan in v ozadju Novo Gorico. Če ste ljubitelji adrenalina, pa se lahko odpravite na nepozabni skok s 55 metrov visokega solkanskega mostu, ki so možni od konca aprila do konca oktobra.