Studenice so manjši kraj, ki spada v Občino Poljčane. Naselje se nahaja v slikoviti dolini reke Dravinje ob vznožju gore Boč. Studenice se delijo na starejši in novejši del, ločuje pa ju reka Dravinja. Stari del Studenic je poseljen ob dolini Toplega potoka vse do samostana dominikank. Novejši del se razteza na dvignjenem območju doline. Studenice ob reki Dravinji omejujeta malo večja kraja Makole in Poljčane.
Studenice so znane po svoji bogati in zanimivi zgodovinski tradiciji. Kraj naj bi bil poseljen že v obdobju antike. Rimljani so območje med Bočem in Pohorjem gosto poselili ter zgradili trdne ceste, ob katerih so nastale preprežne postaje. Leta 1237 je Rikica Kunšperška ustanovila samostan dominikank. Leta 1457 je kraj dobil trške pravice. V 16. stoletju so se pred turškimi vpadi zavarovali z gradnjo obrambnega gradu. V 18. stoletju je naselje doživelo velik zastoj v gospodarskem razvoju.
Največje znamenitosti v Studenicah so samostan dominikank, kip Zofije Rogaške, cerkev sv. Treh kraljev, cerkev sv. Lucije, župnišče, steber s kipom Matere božje, kipa svetega Roka in sv. Janeza Nepomuka, Domačija Studenice 27, Hiša Studenice 11, Hiša Studenice 24, Hiša Studenice 25, Lepejeva kapelica, Stara šola in drugo. Okoli samostana dominikank vodi zanimiva in poučna naravoslovna učna pot, ki je dolga okoli 1 km, zaznamuje pa jo prijetna in rekreativna hoja.
Fotografije
Dom kulture Andreja Stefanciosa
Kip svetnika
Topli potok
Marijino stebrno znamenje
Grad, župnišče in Zofija Rogaška
Kip Zofije Rogaške
Živa voda pred samostanom
Cerkev sv. Lucije z vinogradi
Cerkev sv. Lucije in Boč v ozadju
Pokopališče v Studenicah
Dravinjska dolina
Cesta do samostana v Studenicah
Muzej Studenice
Arkadni hodnik
Samostan in cerkev v Studenicah
Gotski portal
Samostanske stavbe
Globinski izvir - Vodno zajetje
Studeniška graščina
Razgledna točka
Severni del Studeniške graščine
Ostanki bivšega kamnoloma
Nunsko pokopališče
Trta - Modra kavčina