Velike Bloke ležijo v osrednjem delu Bloške planote pod hribom Liscem ob cesti Nova vas – Cajnarje. Naselje odlikuje slikovito vaško jedro okoli cerkve in območje, ki je nastalo ob kompleksu nekdanjih vojaških objektov.
Zahodno od naselja teče potok Bloščica, ki je največja površinska voda Bloške planote. V pisnih virih se kraj prvič omenja leta 1230 kot lastnina stiške cerkve. Podružnico Marijinega vnebovzetja omenja že slavni Janez Vajkard Valvasor. Cerkev je bila prezidana leta 1878, okoli nje je nekdaj stal protiturški tabor. Znamenitost naselja poleg cerkve predstavlja tudi kamniti Napoleonov most preko Bloščice. Most v vasi Bločani imenujejo kar Napoleonov most, kljub temu, da je bil sezidan v tridesetih letih dvajsetega stoletja, kar pomeni nekaj desetletij po Napoleonu. Na Slovenskem je v tistem obdobju nastalo kar nekaj kamnitih mostov, še posebej na Primorskem. Napoleon je kar nekaj let prebival na slovenskih tleh in prinesel več kulturnih navad, med njimi tudi gradnjo mostov. Na mostu je zapis, ki vsebuje letnico izgradnje in govori o graditeljih. Napis se v prevodu glasi: »Njegovo cesarsko-kraljevsko apostolsko veličanstvo Franc Jožef, njegova ekselenca Gustav Grof Chorinsky, cesarsko-kraljevi namestnik, Anton Ogrinc, cesarsko-kraljevi predstojnik okrajnega urada Lož, 1858». V obdobju Ilirskih provinc je kamniti most povezoval cesto, ki je vodila iz Cerknice proti Velikim Laščam.
Po njej je potekal živahen promet po dolini reke Krke ter čez Bloke v smeri proti Trstu. Napoleonov most ima kar pet obokov, dolg je 28 metrov in širok 6,2 metra. Zaradi kvalitetne izgradnje vse do danes še ni potreboval obnove.
Fotografije
Informativna tabla - Napoleonov most
Križišče - Radlek, Sveta Trojica, Velike Lašče
Napoleonov most čez Bloščico
Cesta čez Napoleonov most
Pogled na Bloščico z Napoleonovega mostu
Zid na mostu
Napoleonov most v smeri proti Velikim Blokam
Velike Bloke - Napoleonov most
Napoleonov most pri Velikih Blokah
Klop
Napoleonov most nad potokom Bloščica
Napoleonov most