Vodice in Komenda z okolico imata mnoge naravne in kulturne znamenitosti, ki privabljajo številne domače in tuje obiskovalce. Med njimi najbolj izstopajo samo naselje Komenda s cerkvijo sv. Petra, naselji Moste s cerkvijo sv. Boštjana, Repnje ter Kriški bajer.
Komenda je razpotegnjen manjši kraj in staro cerkveno središče, ki spada v Občino Komenda. Ime ima po komendatorju malteškega red, ki se je na tem območju naselil okoli leta 1296. Naselje se nahaja severno od glavne ceste Kranj – Mengeš. Poznano je po konjskih dirkah, ki imajo večstoletno tradicijo.
Največja znamenitost je cerkev sv. Petra, ki je bila zgrajena po letu 1727 v baročnem stilu. Osrednje cerkvene umetnine so eden najlepših baročnih oltarjev na območju Slovenije, Banbinijeve slike iz leta 1727, prižnica in počivališče relikvij rimskega mučenca svetega Urbana pod oltarno menzo. Cerkveni trg so obnovili in delno preuredili po načrtih arhitekta Jožeta Plečnika.
Med znamenitosti spadajo tudi Kulturno-prosvetni dom, Šmidova graščina, Glavarjeva beneficijska hiša ter Glavarjeva bolnica, ki jo imenujejo tudi Špital. Zgradili so jo leta 1804 s sredstvi, ki jih je v oporoki leta 1784 zapustil Peter Pavel Glavar.
Glavar (1721-1784) je bil dobrotnik, duhovnik, strokovni pisec in gospodarstvenik. Glavarjeva hiša je bila zgrajena leta 1752. V njej je Glavarjeva knjižnica in spominska soba. Kulturno-prosvetni dom je bil odprt in blagoslovljen leta 1938 in je bil v tistih časih imenitna zgradba.
Moste ležijo ob izlivu potoka Tunjščice v rečico Pšato, na stiku kranjskega polja in kamniškobistriške ravni. Naselje je močno prezidano in dozidano. Moste slovijo po mizarjih, tradicijo ima tudi ščetarstvo in konjske dirke na hipodromu. Naselje je močno prezidano in dozidano.
Videz vaškega jedra se je ohranil v okolici cerkve sv. Boštjana, ki se prvič omenja leta 1521. Znamenite so Bambinijeve slike iz leta 1727 in počivališče relikvij rimskega mučenca sv. Urbana pod oltarno menzo, kamor so jih položili leta 1753. Okolico cerkve krasijo tri čudovite lipe. Prva, najstarejša lipa, je stara že več kot 700 let.
Kapelica Marije kraljice z detetom je odprtega tipa in je bila postavljena proti koncu 19. stoletja. Kapelico je leta 1892 poslikal slikar Miha Koželj. V letu 2000 je bila v celoti obnovljena. Pri obnovi so še posebej pazili, da so ohranili stare kamnite dele kapelice in jo z dvigom od tal ter strokovno izvedenimi deli rešili propadanja.
Repnje so manjše naselje v Občini Vodice. V listinah se prvič omenjajo leta 1154. Na pobočju Repenjskega hriba stoji cerkev sv. Tilna in od tukaj je tudi lep razgled na celotno dolino Vodiške občine. Današnja cerkev je bila sezidana leta 1731 in predstavlja značilne cerkve z obzidjem, ki so stale znotraj Kranjske.
Freske in notranja oprema v cerkvi sv. Tilna so delo domačih umetnikov. V Repnjah se nahaja samostan Šolskih sester sv. Frančiška Kristusa Kralja. Zgradba samostana je nastala v začetku 19. stoletja iz ohranjenega trakta in dela razvalin nekdanjega gradu Reittlstein. V kraju so se rodili jezikoslovec Jernej Kopitar, pisatelj in pravnik Valentin Zarnik in literarni zgodovinar Fran Pete.
Kriški bajer se nahaja na vzhodni strani vasi Križ, ki spada v občino Komenda. Od ribnikov je v občini najbolj poznan prav Kriški bajer. Ribnik imajo od leta 1958 v oskrbi člani Pododbora Kamnik pri Ribiški družini Bistrica in ga imenujejo Ribnik Križ. Pretočnost ribnika zagotavlja potoček, ki omogoča vodi življenje in živost.
V bajerju je vedno dovolj rib, od tega je največ krapov. Poleg njih so tudi ščuke, somi, klini in ostale. Kriški bajer privablja številne turistične in druge ribiče, ki uživajo ob športnih užitkih. Ribolovne dovolilnice in vse informacije so ribičem na voljo v brunarici na Križu.