Vuzenica se uvrša med najstarejša naselja v Dravski dolini. Gručasto naselje se je razvilo na naplavini potoka Crkvenica, na desnem bregu reke Drave. Kraj se prvič omenja leta 1238 in potem leta 1288 kot trg. Vuzenica je nastala v dveh delih, kot starejši Zgornji trg in mlajši Spodnji trg. V naselju so včasih delovali splavarji. Posebna znamenitost Vuzenice je Pistrov grad, katerega zadnji lastnik je bil slikar Oscar Von Pistor, ki je tukaj naslikal nekaj svojih najboljših del. Od mogočnega gradu so se po požaru ohranili le še ostanki, do katerih danes vodi gozdna učna pot.
V starem jedru se sredi vasi nahaja cerkev sv. Nikolaja in župnišče. Cerkev sv. Nikolaja v Vuzenici je bila zgrajena v 12. stoletju. Osnova stavbe je romanska kamnita zidava in masivni zvonik, ki je nad glavnim oltarjem. V župnišču si lahko ogledamo stalno razstavo, ki je posvečena nekdanjemu vuzeniškemu župniku, znanemu pesniku, narodnemu buditelju in škofu Antonu Martinu Slomšku (1800 – 1862), ki je v nadžupniji Vuzenica služboval med letoma 1838 in 1844. Ogled spominskega muzeja je možen po predhodni najavi.
Nad Zgornjim trgom se nahaja dvorec Štok, ki je dvonadstropna zgradba iz 16. stoletja. Kamnita stavba je imela štirikapno skodlasto streho in na fasadi so še vidni sledovi poslikave. Dvorec je bil porušen leta 2007, ohranil se je samo še vhodni portal, ki je zaščiten s streho. Od razvalin Starega gradu nad dvorcem Štok se je ohranil neogotsko predelan renesančni vhodni stolp s strelnimi linami, portalom in sledovi dvižnega mostu.
Fotografije
Vuzenica - Staro mestno jedro
Pod gradom
Staro mestno jedro
Rojstna hiša - Josip Mravljak
Spominska plošča - Josip Mravljak (zgodovinar, 1892 - 1953)
Zgornji trg
Bar Karničnik
Zgornji trg v Vuzenici
Cerkev sv. Nikolaja
Cerkev sv. Nikolaja - Pročelje
Kapela v obzidju
Figuralno znamenje - Marijina smrt
Spominska plošča - Anton Martin Slomšek (nadž...
Župnišče
Cerkev sv. Nikolaja z...
Oltar sv. Nikolaja
Pogled proti koru
Oltar Najdenja sv. Križa
Stranska ladja
Oltar sv. Mihaela
Cerkev sv. Nikolaja z...
Slomškova pisalna miza
Knjižnica