Jezera, ribniki
Slovenija je znana po mnogih jezerih, od katerih je v svetovnem merilu najbolj poznano čudovito Blejsko jezero. Okoli njega vodi lepo urejena sprehajalna poti, ki skozi celo leto privablja mnoge domače in tuje obiskovalce. V poletnem času so najbolj priljubljene dejavnosti kopanje, čolnarjenje, supanje in ribolov. Jezera v Sloveniji po nastanku delimo na kraška, ledeniška, umetna in rečna. Drugačna od teh so mnoga jezerca, ki so nastala na neprepustnih tleh na Pohorju (Lovrenška, Ribniško, Črno jezero) in so se skozi čas zarasla v visoka barja. Najbolj pogosta so ledeniška jezera. Vsa, razen Blejskega jezera, se nahajajo v Triglavskem narodnem parku. To so čudovita vodna očesca v dolini Triglavskih jezer, Kriška in Krnska jezera in največje stalno jezero – Bohinjsko jezero. Blejsko jezero je manjše od Blejskega jezera. Obe jezeri se poleti dovolj segrejeta za kopanje, pozimi pa običajno zamrzneta. Kraška jezera so manj obiskana, vendar zaradi tega nič manj privlačna. Največji presihajoči jezeri nastajata na Planinskem in Cerkniškem polju. Priljubljene rekreacijske dejavosti preden voda v poletnem času presahne so kopanje, ribolov, deskanje in pozimi drsanje. Posebnost je Divje jezero pri Idriji, kjer se kraški izvir nadaljuje v jamske globine. Rečna jezera so stoječe vode ob rekah. Najbolj zanimive so mrtvice na Muri – Potkova, Petiševsko jezero, Muriša. Umetna jezera so nastala predvsem zaradi gospodarskih potreb. Ob bregovih mnogih jezer so kampi, čolnarne in gostilne. Največji pregradni jezeri sta Slivniško in Šmartinsko jezero pri Celju. V Šaleški dolini so nastala Šaleška jezera, ki so posledica izkopavanja lignita. Tam, kjer so sedaj jezera, je bilo več podeželskih vasi, ki so v celoti ali delno izginila. Med Šaleškimi jezeri izstopa priljubljeno Velenjsko jezero, ki ima lepo urejeno Velenjsko plažo. Velenjska plaža nudi obiskovalcem številne možnosti za sprostitev in rekreacijo. Na voljo je pestra gostinska ponudba, igrala na vodi, možnost za jadranje in surfanje, supanje ter skakalnica. Prav tako organizirajo zanimive dogodke in prireditve.
Vir: Javne informacije Slovenije, Geodetska uprava Republike Slovenije,
Državna pregledna karta merila 1 : 1.000.000, 1995
www.gu.gov.si
Najlepše - Najbolj zanimivo - Priporočamo
Bloško jezero ali tudi Volčje jezero je umetno jezero, ki se razprostira na Bloški planoti. Nahaja se v bližini naselja Volčje, polni pa se s povirnimi vodami potoka Bloščica. Potok predstavlja največjo površinsko vodo Bloške planote.
Največja globina Bloškega jezera je okoli dva metra, površina pa je okoli 0,8 hektarjev. Jezero je umetnega izvora in je nastalo z zajezitvijo potoka. To so okoli leta 19 ... 
Ostalo
Cerkniško jezero je največje presihajoče jezero na območju Slovenije. Nahaja se v južnem delu Cerkniškega polja in v površino meri 26 km2. Znano je v svetovnem merilu. Obiskovalca navduši s svojo raznoliko favno in floro ter številnim naravnimi pojavi. Jezero se napolni z vodo spomladi in v času deževja. V tem času je površina poplavljenega kraškega polja lahko velika tudi do 38 km2. Takrat ponuja obilo ... 
Fiesa je manjši zaliv, ki se razprostira med Piranom in Strunjanom ter je od Portoroža oddaljen okoli 3 kilometre. Do Fiese lahko pridemo po krajevni cesti iz Strunjana, ki vodi preko Pacuga ali pa iz Pirana mimo pokopališča. V mirnem in zelenem zalivu se v okviru namestitev nahajajo hotel Barbara, hotel Fiesa in kamp Fiesa.
Zaliv Fiesa je najbolj poznan po dveh slikovitih jezerih, ki sta nastali kot p ... 
Pivško kotlino, ki se razprostira ob razvejani reki Pivki, odlikujejo edinstveni kraški pojavi. Na površju se pojavijo mnogi bruhalniki in izviri, ki nato napolnijo nižje večje in manjše kraške kotanje in na ta način nastane kar sedemnajst presihajočih jezer.
V občini Pivka se nahaja dvanajst presihajočih jezer, ki so Klenško jezero, Petelinjsko jezero, Palško jezero, Parsko jezero, Radohovsko jezero, ... 
Pivška kotlina je razgibana kotlina med Krasom, Brkini in visokimi dinarskimi planotami. Kotlino zaznamujejo edinstveni kraški pojavi. Na površju se pojavijo mnogi izviri in bruhalniki, ki nato napolnijo manjše in večje kraške kotanje in na ta način nastane kar sedemnajst presihajočih jezer.
V občini Pivka je dvanajst presihajočih jezer, ki so naslednja: Petelinjsko jezero, Palško jezero, Klenško jezer ... 