Čadovlje pri Tržiču je manjše naselje, ki spada v Občino Tržič. Ime naselja je bilo leta 1953 iz Čadovlje spremenjeno v Čadovlje pri Tržiču. Vasica se nahaja na vstopu v zavarovano območje edinstvene Dovžanove soteske.
V Čadovljah je največja posebnost Jamenšnikova domačija, ki je bila zgrajena leta 1766. Hiša je ena od redkih v okolici Tržiča, ki je do danes ohranila več tipoloških značilnosti karavanškega kmečkega stavbarstva. Da bi se dragocena dediščina ohranila kasnejšim rodovom, jo je občina Tržič z odlokom zavarovala. Jamenšnikovi domačiji poleg kmečke hiše pripadajo tudi gospodarska poslopja, kozolec, hlev s skednjem in sušilnica za lan. Nedaleč od domačije, varno pred poplavno vodo Tržiške Bistrice, so v 19. stoletju postavili Jamenšnikovo sušilnico za lan, paštbo. Manjša zidana stavba z leseno dvokapno streho v Čadovljah je edina ohranjena paštba v okolici Tržiča, v njej so sušili lan, sadje in konopljo. Streha je pred vhodom podaljšana in podprta z dvema stebroma. S tem so pridobili prostor za terice, ki so lahko na suhem in v bližini sušilnice s trlicami utirale lan. Kurišče je bilo zunaj. V notranjosti je bila peč obdana z lesenim ogrodjem in policami, na katere so razprostirali lanena stebla. Pridelovanje lanu je pričelo zamirati po ustanovitvi tekstilne tovarne, Bombažne predilnice in tkalnice Tržič 13. maja 1885. Z zanimivostmi Dovžanove soteske se lahko seznanimo na učni poti, ki vodi od nekdanje sušilnice za lan v Čadovljah po desnem, nato pa po levem bregu Tržiške Bistrice in se zaključi na parkirišču v Čadovljah. Spoznamo se s kamninami in okamninami iz starega zemeljskega veka – paleozoika, njihov nastanek, reko Tržiško Bistrico, geološke, geomorfološke in hidrološke pojave, pestro rastlinstvo, ki je posledica geološke podlage in gozd.
Ob sprehodu se seznanimo z ohranjeno kulturo in tehnično dediščino, ki je nastala prav zaradi bogastva naravnih danosti. Učna pot se zaključi z obiskom razstavno izobraževalnega središča v nekdanji šoli v Dolini.