Duplek, Starše, Miklavž z okolico imajo mnoge naravne in kulturne znamenitosti, ki privabljajo številne domače in tuje obiskovalce. Med njimi najbolj izstopa samo naselje Miklavž na Dravskem polju, Miklavški ribniki in Rimske gomile.
Naselje Miklavž na Dravskem polju leži ob reki Dravi na mestnem predelu Maribora. Kraj se deli na dva dela – središče starega dela je strnjeno okoli župne cerkve sv. Miklavža, novejši del pa je ob obeh straneh Ptujske ceste do dovodnega kanala hidroelektrarne Zlatoličje.
V starem vaškem jedru Miklavža se nahajajo naslednje znamenitosti: cerkev sv. Miklavža, gostilna Lipa, ki je bila prva gostilna v naselju in je bila narejena leta 1869, miklavški dvorec, ki se omenja v 15. stoletju ter ostalo.
Cerkev v romanskem slogu so pričeli graditi v 16. stoletju in jo dokončali leta 1662, omenjajo pa jo že leta 1382. Je pravokotna ladja, ki ima triosminsko končani prezbiterij, na južni strani prizidano zakristijo in zvonik ob zahodni fasadi. V cerkev vodi kamniti portal skozi zvonico.
Notranjost cerkve sv. Miklavža je obokana in ima opremo iz časa baroka. Oltar je prvotno iz leta 1705, v letih od 1717 do 1718 pa ga je dokončal kipar Pogačnik. Na južni steni zvonika je freska sv. Krištofa, ki je po velikosti ena največjih fresk in je nastala v začetku 16. stoletja.
Prva šola v bližini župne cerkve je pričela delovati ob koncu 18. stoletja. Prva gostilna je bila narejena leta 1869 in se je imenovala Pri stari lipi. Kulturni dom v Miklavžu so sezidali leta 1951. V letu 1967 so v kraju sezidali gasilski dom.
V kasnejših letih je kraj dobil še vrtecm osnovno šolo, vrtec, pošto, športno dvorano, zdravstveni dom, banko, različne obrtniške in storitvene dejavnosti. Ob Osnovni šoli v Miklavžu stoji spomenik žrtvam druge svetovne vojne.
Gomilno grobišče predstavlja pomemben ostanek iz časa Rimljanov. Gomile so začeli prvič raziskovati leta 1961, nato so pa v letu 2002 ponovno nadaljevali z raziskavami, ko so dokončno raziskali grobno kamro in odkrili bazo za spomenik, ki je včasih stal pred gomilo.