Mežica, Prevalje in Ravne na Koroškem z okolico imajo mnoge naravne in kulturne znamenitosti, ki privabljajo številne tuje in domače obiskovalce. Med njimi najbolj izstopajo Ivarčko jezero, Prežihova bajta, Mežica, Rimski vrelec in Uršlja gora.
Ivarčko jezero se nahaja v pokrajini Podgore nad Preškim vrhom. Iz nekdanjega naravnega jezera se je razvil rekreacijski center, ki privablja mnoge obiskovalce od blizu in daleč. Imajo urejena igrišča za odbojko, košarko, minigolf, namizni tenis in rusko kegljišče.
Kopanje je na lastno odgovornost in v poletnih mesecih se je temu težko upreti. Imajo urejene pomole za sončenje, v bližini pod drevesi je pa tudi dovolj sence. Za željne druženja v naravi je urejen prostor za piknik. Globina jezera je pet metrov.
Od jezera je blizu do vrha Uršlje Gore, ki je eden od najbolj obiskanih planinskih ciljev v Mežiški dolini. Še bližje pa je v zimskih mesecih smučišče Ošven, ki ima dobre terene za smučanje in vlečnico. Ošven in Ivarčko jezero sta povezana z novo štirisedežnico.
Mežica je manjše mesto, ki leži v razgibani dolini ob sotočju potoka Šumca in reke Mežice. Ima značilnosti alpskega središča, ki ga obdajajo mnogi zeleni vrhovi, od katerih je najvišji vrh Peca (2126 m).
Kraj je bil v preteklosti poznan kot pomembno rudarsko središče. Rudnik svinca in cinka Mežica je eden izmed najstarejših rudnikov na območju Evrope. Danes si lahko ogledamo zgodovino rudarjenja v Turističnem rudniku in muzeju Podzemlje Pece.
Mežica je zaradi svoje geografske lege odlično izhodišče za ljubitelje gorskega kolesarjenja in planinarjenja. Na Peci je kip Kralja Matjaža, ki naj bi se po legendi iz 15. stoletja pred premočno turško vojsko zatekel na goro, ki mu je ponudila zavetje v eni izmed svojih votlin.
Spominski muzej Prežihovega Voranca – Prežihova bajta, se nahaja nad Kotljami na Preškem vrhu. Tik nad bajto stoji bronasti Prežihov spomenik, delo akademskega kiparja Stojana Batiča. Bajta je memorialni in etnološki spomenik.
Predstavlja tradicionalno koroško hišo malega kmeta, bajterja ter življenje in delo pisatelja Lovra Kuharja, Prežihovega Voranca. Najbolj znano delo Prežihovega Voranca so mladinsko delo Solzice, ki jih je napisal v spomin materi in so prevedene v devet jezikov.
Ravne na Koroškem so največje Koroško mesto ter upravno, izobraževalno, gospodarsko, kulturno in športno središče Mežiške doline. Prvič se Ravne omenjajo leta 1248 kot Guttenstein, kot trg pa leta 1317.
Osnova za razvoj je bilo jeklarstvo, ki je šele s propadom fužinarstva v Črni, Mežici in na Prevaljah dobilo možnost za nadaljnji razvoj. Z razvojem jeklarske industrije se je izredno hitro razvijal tudi kraj, ki je leta 1952 postal mesto in spremenil ime iz Guštanja v Ravne na Koroškem.
Rimski vrelec se nahaja v dolini Kotelj, ob vznožju Uršlje gore. Vrelec ima naravno mineralno vodo, ki je izjemno bogata z železom, alkalična in brezžveplena. Ima značilen in poseben vonj. Ljudje prihajajo od blizu in daleč, da si točijo zdravilno vodo.
Uršlja gora spada med lažje dostopne planinske vrhove. Ob prihodu na goro se ponuja lep razgled na okoliške doline (Koroško, Šaleško, Mislinjsko, Dravsko) in okoliške vrhove. Dom na Uršlji gori (1680 m) je v neposredni bližini vrha in ponuja prijeten prostor za počitek.
Zraven se nahaja tudi cerkev sv. Uršule, ki je največja stoječa cerkev na Slovenskem in je bila pred leti obnovljena. Uršlja gora je najbolj vzhodni visoki vrh v Karavankah. Na vrhu stoji tudi televizijski oddajnik. Je priljubljena izletniška točka.
Najlepši izleti
Cerkev sv. Uršule na Uršlji gori
Kamniško - Savinjske alpe
Dom na Uršlji gori (1680 m)
Smučišče Ivarčko-Ošven
Rimski vrelec v bližini Kotelj na Koroškem
Izvir mineralne vode (hutuljske slatine) pri ...
Grad (dvorec) Ravne (Streiteben) s parkom
Grad Javornik
Spominski muzej Prežihovega Voranca - Prežiho...
Spomenik Prežihovemu Vorancu in Uršlja gora
Kotlje
Spominski muzej Prežihovega Voranca - jedilna...
Cerkev sv. Marjete v Kotljah, kjer je pokopal...
Plečnikov spomenik
Mežica - Trg svobode
Spomenik rudarju
Cerkev sv. Jakoba
Mežica