Botanični vrt v Ljubljani je bil leta 1991 zavarovan kot spomenik oblikovane narave na lokalnem nivoju, z letom 2008 pa je dobil status spomenika državnega pomena. Spada med najstarejši botanični vrt v jugovzhodnem predelu Evrope.
Botanični vrt se nahaja na območju Rudnika, se pa v vsej njegovi 200 letni zgodovini vsake nekaj časa pojavi zamisel, da bi preselili vrt na bolj primerno lokacijo, kot je Tivoli. Vrt deluje že vse od leta 1810 in je bil ustanovljen kot Vrt domovinske flore v okviru visoke šole v obdobju Ilirskih provinc. Botanični vrt je zasnoval Franc Hladnik (1773-1844), ki je bil tudi njegov prvi ravnatelj, obenem pa je bil tudi predavatelj za naravoslovje in botaniko. Njegova kasnejša ravnatelja sta bila J. N. Biatzovsky in Alfonz Paulin. Leta 1919 je bila ustanovljena Ljubljanska univerza in že naslednje leto je vrt prišel pod njeno okrilje. Botanični vrt še sedaj deluje v okviru Oddelka za biologijo Biotehniške fakultete. Leta 1946 je bil povečan na 2,35 hektarjev in leta 1955 je dobil prvi rastlinjak. V tem času je deloval pod vodstvom Jožeta Lazarja, njegovo delo pa je nadaljeval Vinko Strgar. Površina botaničnega vrta se je kasneje zmanjšala na 2 ha zaradi širitve ceste. Vrt je razdeljen na več enot, ki so naslednje: arboretum, rastlinski sistem, bazeni z vodnimi, močvirskimi rastlinami in bajer, skalnjak, rastlinjak, tropski rastlinjak, sredozemske rastline, tematski vrt in gojitveni del.
V arboretumu so predstavljeni različni predstavniki grmovnic in dreves. Večinoma se nahaja v najstarejšem delu vrta. Rastlinski sistem se nahaja na gredah v glavnem območju vrta in v njem je predstavljenih okoli 80 različnih družin. Rastline so razvrščene po sorodstvenih kriterijih. V bazenih in bajerju uspevajo večinoma vodne in močvirske rastline, ki zahtevajo posebne pogoje. V skalnjaku se nahajajo rastline iz Krasa in gorskih območij, ki so razporejene glede na različen geografski položaj. V rastlinjaku uspevajo predstavnice tropskih rastlinskih vrst, ki rabijo višjo zračno vlago in več ali manj enakomerno temperaturo skozi celo leto. Ogled rastlinjaka je možen le po predhodni najavi in pod strokovnim vodstvom. V tropskem rastlinjaku so po posameznih kontinentih razporejene tropske rastline. Sredozemske rastline so v velikih loncih predstavljene iz različnih koncev sveta. Tematski vrt vsako leto zajema različno tematiko. Gojitveni del sestavljajo grede za množenje in vzgojo rastlin.
V okviru Botaničnega vrta je obiskovalcem na voljo čajnica Primula, kjer imajo na voljo različne kavne napitke, sokove, čaje ter sladice in prigrizke, kot so sladoledi, palačinke, sadna kupa in toasti. V Botaničnem vrtu je možno kupiti tudi majice, knjige in rastline.
Ali želite, da se vaša namestitev, gostilna, lokal, storitev ... predstavi na tem mestu po ceni 300€ za celo leto?
Prostor je samo za enega ponudnika!
Vaša predstavitev se bo pojavila na Ljubljana - Botanični vrt in tudi na vseh krajih/izletih, ki spadajo v okviru Ljubljana in to samo za 300€ na leto.
Kaj vse dobite za to ceno:
1. Večjo prepoznavnost (Poročila o obisku)
2. Povečano možnost, da nekdo najame, kupi, rezervira vašo storitev/produkt
3. Možnost za višjo pozicijo v iskalnikih (Google) zaradi povezave na vašo spletno stran
info@kraji.eu
Pomembni na zemljevidu Slovenije
Fotografije
Botanični vrt Univerze v Ljubljani
Vhod v botanični vrt
Botanični vrt - Naravna znamenitost
Vsebinske enote vrta
Bajer z vodnim in obvodnim rastlinjem
Bajer
Klopci
Rumeni dren
Pot po botaničnem vrtu
Botanični vrt v Ljubljani
Botanični vrt
Arboretum
Botanični vrt
Bazeni z vodnimi in močvirskimi rastlinami
Čajnica - Primula
Zid ob robu botaničnega vrta
Drevo
Grede z rastlinami
Botanični vrt
Rastlinski sistem
Poti po parku
Botanični vrt
Navadni macesen
Informativna tabla - Marmontova lipa
Marmontova lipa
Informativna tabla - Rebrinčevolistna hladnikija
Rebrinčevolistna hladnikija - Edini slovenski endemit
Informativna tabla - Fleischmannov rebrinec
Fleischmannov rebrinec
Cvetovi
Virginijska nebina
Lepi slak
Cvetje
Metulj
Čebela
Skalnjak
Pogled od zunaj na tropski rastlinjak
Prodaja kart, informacije, spominki
Bananovec
Pot po tropskem rastlinjaku
Močvirje
Botanični vrt
Tropski rastlinjak v zgornjem delu